Zameldowanie 15:00
Wymeldowanie 11:00

Regulamin Strefy Saun

Szanowni Goście

1. Sauna jest dostępna dla Gości hotelowych i zewnętrznych wg ustalonych z Recepcją opłat, zgodnie z niniejszym regulaminem oraz regulaminem ARTIS SPA & Wellness.

2. Zakupienie karnetu lub wejścia jednorazowego do stref jest równoznaczne z zapoznaniem się z regulaminem ARTIS SPA & WELLNESS oraz stanowi akceptację jego postanowień.

3. W szatni należy pozostawić urządzenia mogące ulec uszkodzeniu (komórki, zegarki itp.) oraz elementy o ostrych krawędziach mogące stanowić zagrożenie (biżuteria). W celu zmniejszenia ryzyka kradzieży zaleca się pozostawienie cennych przedmiotów w domu, pokoju hotelowym lub depozycie, który znajduje się przy Recepcji Hotelu. Za rzeczy zaginione lub skradzione obsługa ARTIS SPA & Wellness nie ponosi odpowiedzialności.

4. PRZEBYWANIA w saunie fińskiej bezwzględnie powinny unikać:

  • osoby z silnym nadciśnieniem tętniczym, chorobami serca: niewydolnością serca i krążenia, chorobą wieńcową, niedawno przebytym zawałem serca
  • osoby cierpiące na schorzenia nowotworowe
  • osoby z chorobami neurologicznymi: np. stwardnienie rozsiane, padaczka
  • osoby z ostrą chorobą reumatyczną
  • osoby z zaawansowaną astmą, gruźlicą
  • osoby z niewydolnością nerek, ostrymi stanami zapalnymi, owrzodzeniami, guzami, chorobami wenerycznymi
  • osoby cierpiące na choroby zakaźne (grypa, ospa, świnka itp.)
  • osoby pod wpływem alkoholu, narkotyków
  • kobiety w ciąży, w okresie menstruacji
  • dzieci.

5. Za skutki zdrowotne przebywania w saunie ARTIS Hotel & SPA nie ponosi odpowiedzialności.

6. Osoby niepełnoletnie mogą korzystać z sauny tylko i wyłącznie w towarzystwie dorosłego opiekuna.

7. Przed wejściem do sauny, zalecamy zdjęcie stroju kąpielowego i owinięcie ciała ręcznikiem. Syntetyczny strój kąpielowy zatrzymuje pot na ciele, tym samym może spowodować podrażnienia skóry, a także może wywołać dokuczliwe infekcje intymne.

8. Przed wejściem do pomieszczenia sauny należy:
a) załatwić potrzeby fizjologiczne
b) zdjąć wszystkie przedmioty metalowe, gdyż mogą stać się przyczyną poparzeń ciała
c) zdjąć okulary oraz szkła kontaktowe
d) umyć całe ciało pod prysznicem mydłem a następnie wytrzeć do sucha
e) zdjąć obuwie basenowe

9. W saunie fińskiej należy siadać na ręczniku oraz trzymać na nim stopy. Ręcznik powinien być rozłożony tak, aby żadna część ciała nie stykała się z powierzchnią siedziska.

10. Regulacja temperatury i wilgotności w saunie należy do obsługi (nie wolno samodzielnie zmieniać parametrów).

11. Wszelkie pogorszenie samopoczucia należy niezwłocznie zgłaszać pracownikowi obsługi.

12. W celu skorzystania z usług dodatkowych należy zwrócić się do pracownika obsługi.

13. Zasady korzystania z sauny reguluje załącznik nr 1.


Załącznik nr 1: Wskazówki do korzystania z sauny fińskiej

Etap 1 - Przygotowanie (10-15 minut)
Rozpoczynamy zabiegi w saunie 1,5 - 2 godzin po ostatnim posiłku Przed wejściem do sauny należy umyć ciało i dokładnie osuszyć. Osoby z „zimnymi” stopami powinny je ogrzać ciepłą wodą. Do sauny wchodzimy z owiniętym wokół ciała ręcznikiem, zalecamy pozostawienie stroju kapielowego w szatni - korzystanie z sauny stanie się bezpieczne i bardziej efektywne. W czasie przebywania w saunie nie wolno smarować ciała lub twarzy żadnymi kremami, gdyż powoduje to zmniejszenie powierzchni ciała, która wydala pot.

Etap 2 – Pierwsze przegrzanie (8-15 minut)
Rozpoczyna od najniższej ławy stopniowo przechodząc na wyższe, w zależności od samopoczucia.  Na ławie należy położyć się lub usiąść z ugiętymi nogami na ręczniku (nie powinien on zajmować zbyt dużej powierzchni, aby nie ograniczać cyrkulacji ciepłego powietrza). W celu przystosowania układu krążenia do prawidłowego funkcjonowania w pozycji stojącej, wskazane jest w ostatnich 2 - 3 minutach przebywania w saunie przyjęcie pozycji siedzącej z opuszczonymi nogami. Wszelkie zmiany samopoczucia, wskazujące na nietolerancję kąpieli w saunie, należy traktować poważnie, włącznie z przerwaniem dalszej kąpieli. W trakcie pobytu w saunie nie wolno uzupełniać płynów, robi się to dopiero w czasie wypoczynku.

Etap 3 – Ochłodzenie (do 12 minut)
Im wyższa temperatura panuje w saunie, tym krócej w niej przebywamy i dłużej ochładzamy organizm. Etap ten dobrze jest rozpocząć od zimnej, ale suchej kąpieli, np. wyjścia na powietrze (dodatkowo dotleniamy organizm, gdyż zawartość powietrza w saunie ze względu na jej temperaturę i szybkie pobieranie tlenu spada). Po kilku minutach należy poddać się zimnej wilgotnej kąpieli (10-30ºC): wziąć prysznic, polać się strumieniem wody lub zanurzyć w wodzie. Niewskazane jest używanie mydła.  Etap ten jest największym obciążeniem dla organizmu.

Etap 4 – Drugie przegrzanie (10-15 minut)
Wchodzimy do sauny, możemy teraz zająć drugą ławę i powtarzamy wyżej opisane czynności.

Etap 5 - Odpoczynek
W czasie i po zabiegu w saunie przeciwwskazane jest podejmowanie wysiłku fizycznego. Po saunie należy wypocząć około 20 - 30 minut. Celowe jest picie w umiarkowanych ilościach wód mineralnych lub soków.

newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij